Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zestaw off grid czyli prywatny magazyn energii elektrycznej

Obecnie coraz więcej osób chce korzystać z odnawialnych źródeł energii. Jedną z możliwości pozyskiwania ekologicznego prądu jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej klienci decydują się na wybór uchodzącego na bezpieczny i stabilny systemu on grid, który jest podłączony do zewnętrznej sieci energetycznej. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępny jest również zestaw off grid stanowiący ciekawą alternatywą dla klasycznych rozwiązań.

Czy charakteryzuje się zestaw off grid?

Zestaw off grid zwany również instalacją wyspową działa niezależnie od publicznych dostawców energii. W przypadku wyprodukowania nadwyżek prądu nie są one odsyłane do zewnętrznej sieci energetycznej, a magazynowane w specjalnych akumulatorach, aby można było z nich skorzystać w okresie mniejszej ekspozycji na słońce.

Zestawy sloneczne Off-grid

Zalety korzystania z zestawu off grid

Wybór zestawu off grid niesie z sobą korzyści dla właściciela instalacji. Należą do nich m.in.:

  • korzystanie z całej wyprodukowanej energii,
  • całkowite uniezależnienie się od sieci zewnętrznej, która przestaje wpływać na funkcjonowanie prywatnej mikroelektrowni,
  • stabilne koszty produkcji energii, co jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw,
  • brak konieczności konwersji wyprodukowanego prądu stałego na prąd zmienny.

Dodatkowo ze względu na to, że indywidualne instalacje fotowoltaiczne nie wysyłają nadwyżki prądu do sieci, nie dochodzi do przeciążeń, a dystrybutorzy nie mają problemów z rozdysponowaniem tej energii.

Wady instalacji wyspowej

Poza szeregiem zalet zestaw off grid posiada również wady. Zalicza się do nich przede wszystkim konieczność montażu drogich akumulatorów oraz regularnego ich ładowania. Muszą być one bardzo pojemne, aby w miesiącach zimowych móc w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Z tego powodu koszt całej instalacji wzrasta o ok. 50 % w porównaniu do systemu on grid, więc czas zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża. Ponadto tego typu akumulatory zużywają się po 5 latach i należy je wtedy wymienić, a na razie nie ma możliwości skorzystania z innych, tańszych metod magazynowania energii.

Kiedy warto wybrać zestaw off grid?

Zestaw off grid jest bardzo przydatny do zasilania kamperów, łodzi czy domów, z których korzysta się wyłącznie w sezonie letnim. Stosuje się go również w przypadkach, gdy istnieją poważne problemy z przyłączeniem budynku do sieci energetycznej lub jest ona nieosiągalna. W razie potrzeby instalację off grid można wyposażyć w inwerter hybrydowy, który umożliwia skorzystanie z prądu sieciowego w sytuacjach awaryjnych. Przy wyborze konkretnego zestawu należy kierować się indywidualnymi potrzebami użytkownika.

 

Facebook

Najczęściej oglądne

Brak elementów do wyświetlenia

Polecamy

strony Internetowe www strony Internetowe www strony Internetowe www