Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Dlaczego w rolnictwie wykorzystuje się herbicydy

Niektóre chwasty mogą nie tylko zrujnować jakość zbiorów i zmniejszyć ich ilość, ale mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt z powodu chemikaliów naturalnie wytwarzanych przez chwasty lub są szkodliwe fizycznie z powodu struktur fizycznych, takich jak ciernie.

Zatem stosowanie herbicydów do zwalczania niepożądanej roślinności może przynieść pewne istotne korzyści. W porównaniu z alternatywnymi środkami zwalczania chwastów, takimi jak mechaniczne usuwanie chwastów ręcznie lub maszynowo, herbicydy są tańsze, często bezpieczniejsze, zwłaszcza w leśnictwie, szybsze, a czasem bardziej selektywne.

rolnictwo-02

Herbicydy do skutecznego zwalczania chwastów w ziemniakach

Jednakże, jeśli herbicydy nie są stosowane prawidłowo, może to spowodować uszkodzenie roślin uprawnych, zwłaszcza jeśli zastosuje się zbyt dużą dawkę lub jeśli oprysk nastąpi w czasie, gdy gatunek uprawny jest wrażliwy na herbicyd. Niezamierzone, ale ważne z ekonomicznego punktu widzenia uszkodzenie roślin uprawnych jest czasami konsekwencją niewłaściwego stosowania herbicydów. Należy zawsze zapoznać się z etykietą i wskazaniami producenta przed zastosowaniem herbicydu na polu uprawnym.

rolnictwo-08

Celem każdego zabiegu herbicydowego jest zmniejszenie liczebności chwastów poniżej pewnego ekonomicznie akceptowalnego progu, ocenianego na podstawie wielkości szkód, które mogą być tolerowane przez uprawy. Czasami cel ten można osiągnąć bez powodowania znacznych uszkodzeń roślin niebędących przedmiotem zwalczania. Na przykład niektóre herbicydy selektywne można aplikować za pomocą aplikatorów punktowych lub iniektorów, które minimalizują narażenie na rośliny i zwierzęta inne niż szkodniki. Zwykle jednak typową metodą nanoszenia środków agrochemicznych jest pewnego rodzaju aplikacja rozprowadzająca, w której duży obszar jest opryskiwany jednocześnie.Środki ochrony roślin są również stosowane jako skuteczne zwalczanie chwastów w ziemniakach. Niewiele problemów związanych z chwastami można obecnie rozwiązać metodami naturalnymi czy biologicznymi i dopóki nie zostaną odkryte lepsze metody zwalczania, herbicydy będą nadal stosowane w rolnictwie, leśnictwie i w innych miejscach.

Facebook

Najczęściej oglądne

Brak elementów do wyświetlenia

Polecamy

strony Internetowe www strony Internetowe www strony Internetowe www